Skip to main content - Skip to contact information

2014 Award Winners:

 

Meritorious Best Poster

#1

Kevin Calder, Trevor Madsen, Derek Robillard, Parker Schachtel, Charlea Taylor, Jamie Anderson, Cody Broda, Louis Chapdelaine, Erika Lee-Tuck & Richard Tomkinson - Earth Science

Advisor: Sandra Johnstone

“Exploring the Potential for Volcanogenic Massive Sulphide Mineralization at the Jasper Property, Vancouver Island”

 

#2

Emily Tranfield - Biology

 

Advisor: Eric Demers

 

“Black Oystercatcher (Haematopus bachmani) foraging on varnish clams (Nuttalia obscurata) in Nanaimo, BC”

 

#3

Cole Van Pykstra - Biology

 

Advisor: Mercedes Hernandez

 

“Prevalence of Methicillin-Resistant Staphylococcus spp. from the anterior nares of students from Vancouver Island University, Nanaimo, British Columbia”

 

Honourable Mentions:

  • Katie MacLean, Brittany Tait, Alyssa Timothy, Jen Chadwick & Savannah Sam - Adult Basic Education
    Advisor: Glenda Hunter
    “99 Problems and Plastic is One: What kind of plastics can and cannot be recycled?”
  • Allan Stenlund, Cameron Rossetto, Nick Pippy & Aaron Kahtava - Adult Basic Education
    Advisor: Glenda Hunter
    “99 Problems and Plastic is One: What are the community benefits of recycling plastic?”
  • Ariel Muirhead – Biology
    Advisor: Allan Gibson
    “The effect of c-myc overexpression on nucleolar characteristics in rodent cells engineered with tetracycline-inducible c-myc genes”

Meritorious Best Presentation

  1. TIE
    Dana Short - Geography
    Advisor: Jeff Lewis
    "Regional Climate Change Impact Index. A Case Study: Coastal British Columbia and Bangladesh"
    &
    Kimberley Wetten - Sport, Health & Physical Education
    Advisor: Guy Le Masurier
    "Steps, Sparrows and Smartphones: Modernizing Nanaimo’s Parks and Birding Information"
  2. TIE
    Genevieve Huneault - Tourism Management
    Advisor: Aggie Weighill
    "Exploring the Mutual Gaze of Women in Ghana"
    &
    Patrick Reid - Biology
    Advisor: Eric Demers
    "Detection of a foreign strain of the amphibian pathogen Batrachochytrium dendrobatidis on American bullfrogs (Lithobates catesbeianus) and Western Toads (Anaxyrus boreas) in Nanaimo, BC"
  3. Devon Jones - Chemistry
    Advisor: Todd Barsby
    "Towards the Syntehseis of MMPB for the monitoring of Microcystin Toxins in Water"

Honourable Mentions:

  • Larissa Richards - Chemistry
    Advisor: Erik Krogh
    "Discriminating between contaminated air samples by applying multivariate statistics to data from a small, portable mass spectrometer"
  • Ariel Muirhead - Biology
    Advisor: Allan Gibson
    "The effect of c-myc overexpression on nucleolar characteristics in rodent cells engineered with tetracycline-inducible c-myc genes"

People’s Choice Best Poster

#1

Nicole Roy - Sport Health & Physical Education

 

Advisor: Guy Le Masurier

 

"Food for thought: Nutritional resources for family health"

 

#2

Emily Tranfield - Biology

 

Advisor: Eric Demers

 

“Black Oystercatcher (Haematopus bachmani) foraging on varnish clams (Nuttalia obscurata) in Nanaimo, BC”

 

#3

Mélissa Richard & Rachel Watts - First Nations Studies

 

Advisor: Laura Cranmer

 

"Tseshaht First Nation: Identity and the Land"

 

Honourable Mentions:

  • Charles-David Clayton, Biology
    Advisors: Caroline Josefsson & Kyle Garver
    "Development of a quantitative PCR assay for detection of a newly discovered threespine stickleback iridovirus"
  • Katie MacLean, Brittany Tait, Alyssa Timothy, Jen Chadwick & Savannah Sam - Adult Basic Education
    Advisor: Glenda Hunter
    “99 Problems and Plastic is One: What kind of plastics can and cannot be recycled?”
  • Devon Casagrande - Biology
    Advisor: Tim Goater
    "The effect of Haemobaphes diceraus (Copepoda) on selected blood parameters of Shiner perch (Cymatogaster aggregate)"

People’s Choice Best Presentation

  1. Jason Royce Nenzel - Sport, Health & Physical Education
    Advisor: Guy Le Masurier
    "Let’s get physical: Improving adherence to orthopedic physiotherapy"
  2. Justin Andrushko - Sport, Health & Physical Education
    Advisor: Guy Le Masurier
    “B.O.L.T. study: Examining the effects of Olympic lifting on balance performance”
  3. TIE
    Kimberley Wetten - Sport, Health & Physical Education
    Advisor: Guy Le Masurier
    "Steps, Sparrows and Smartphones: Modernizing Nanaimo’s Parks and Birding Information"
    &
    Ariel Muirhead - Biology
    Advisor: Allan Gibson
    "The effect of c-myc overexpression on nucleolar characteristics in rodent cells engineered with tetracycline-inducible c-myc genes"


Honourable Mention:

  • Daniel Elleker - Psychology
    Advisor: Caroline Burnley
    "Internalized homophobia resolution in young gay and bisexual men: A study of resilience"

Scholarship Slam - Student

  1. Dana Short - Chemistry/Geography
    "Underwater Mass Spectrometry"
  2. Kimberley Wetten - Sport, Health & Physical Education
    “Steps, Sparrows and Smartphones”
  3. Tim Greive-Price - Biology
    "Single-strain VHSV-IVa infections in Atlantic salmon”

Award Recipients from Past Events